+ 420 257 941 093  
Kontakt pro telefonické objednávky

Poradna

Naše poradenské centrum vzniklo z potřeby umožnit klientům v klidném a příjemném prostředí zkonzultoval vše, na co v běžných ordinacích a obchodech není prostor a čas.

Pořídit si psa nebo kočičku je závazek na mnoho let. Aby vaše soužití bylo co nejkrásnější, je potřeba pečlivě zvážit, jaké zvíře se pro vás hodí a které plemeno bude nejlépe vyhovovat vašemu životnímu stylu. Rádi vám poskytneme naše dlouhodobé zkušenosti a znalosti a pomůžeme vám vybrat tak, abyste vy i vaše zvíře spolu byli šťastní a váš život to obohatilo o krásné zážitky.

Radíte se s námi

Nejste rozhodnuti, zda si pořídit psa, nebo kočičku, morče, či králíka, potkana, křečka, želvu, papouška, hada nebo ještěrku? Každý živočišný druh má svá specifika a nároky na chov. Chcete-li, aby vám domácí zvíře prospívalo a dělalo radost, je potřeba o jeho chovu něco znát. A také předem zvážit, zda jste mu schopni vytvořit správné životní podmínky. K tomu je třeba vzít v úvahu i následující otázky: Jakou máte pracovní dobu? Cestujete hodně? Máte malé děti? Vlastníte již jiná zvířata? Bydlíte v paneláku, či v rodinném domku? A spoustu dalších... Důležité je zvážit i finanční možnosti a také to, zda souhlasí s pořízením zvířecího kamaráda i ostatní členové rodiny. Je smutné, když si zvíře přinesete domů a teprve potom zjistíte, že se k vám nehodí a nesplňuje vaše očekávání. 

Velice si vážíme těch, kteří se nad tímto zamyslí dopředu a přijdou se, o tak zásadním rozhodnutí, jakým je pořízení domácího mazlíčka, poradit.

Volba vhodného psího plemene tak, aby vyhovovalo vašemu životnímu stylu, je úkol nesmírně důležitý! Musíte si uvědomit, že toto rozhodnutí ovlivní váš společný život na 10 – 15 i více let. Přestože prapůvodní předek všech psů je vlk, za dlouhá léta domestikace bylo vyšlechtěno na několik set různých plemen. Ta se od sebe velmi liší a to nejen vzhledově, ale i povahovými vlastnostmi. Existují různá kritéria jak se plemena psů dělí a podle kterých se můžete orientovat. Jedním z nich je velikost. Zde jsou psi rozděleni do kategorií – toy a trpasličí (asi do 5 kg)

 

  • malí psi (5 až 10 kg)
  • střední (10 až 25 kg)
  • velcí (25 až 45 kg)
  • obří (nad 45 kg)

 

Dále podle toho, k jakým účelům byli psi vyšlechtěni a to např.:  plemena ovčácká, pastevecká, honiči, barváři, slídiči, přinašeči atd. Už název vypovídá o možnosti jejich využití.

Podle Mezinárodní kynologické federace (FCI) se rozdělují plemena do jedenácti kategorií.


I.  plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Jsou to dobře ovladatelní psi, šlechtění především pro hlídání, jako např.: německý ovčák, belgický ovčák, bobtail, kolie, čuvač, border kolie, beauceron, sheltie, flanderský bouvier, australský honácký pes atd.


II.  pinčové, knírači, švýcarští salašničtí a molossidní plemena
Pinčové a knírači jsou pracovní psi, kteří sloužili na selských dvorech jako krysaři, hlídači a obranáři např. dobrman, německý pinč, opičí pinč a malý, střední a velký knírač.

Molossoidní plemena jsou silní a odvážní psi. Velice sebejistí se silným ochranářským pudem. Dělí se na molossoidní plemena typu mastifa (anglický mastif, argentinská doga, brazilská fila, bullmastif, neapolský mastin, rotvajler, tosa-inu). Dále molossoidní plemena horského typu (kavkazský pastevecký pes, středoasijský pastevecký pes, pyrenejský mastin, tibetská doga, šarplaninský pastevecký pes, hovawart, bernardýn, novofundlanský pes, landseer).

švýcarští salašničtí psi (bernský salašnický, entlebušský s., appenzellský s.), jsou to všestranní selští psi, kteří sloužili k hlídání  dvora, pasení krav a ovcí, tahání konví s mlékem a tudíž potřebují dostatek pohybu a dobrou výchovu.


III. teriéři
Dělí se na velké, střední, malé, toy a bull. Jsou vyšlechtěni k lovu a k výkonu myslivosti. Přestože jsou chováni jako společenská plemena, stále u nich přetrvává silný lovecký instinkt. Jsou velmi temperamentní a svérázní a k jejich výchově je třeba zkušeného chovatele. Mezi velké a střední patří např.: erdelteriér, irský t., kerry blue t., manchesterský t., welsh t., jagdterier, bedlington t., foxterier, border t., atd.

Mezi malé teriéry patří např.: kernteriér, australský t., japonský t., jack russell t., parson russell t., west highland white t., silky t., český teriér a další.

Mezi toy teriéry patří např.: anglický toy t., yorkšírský t., australský silky t. a další.
K typu bull se řadí např.: bulteriér, americký stafordšírský t. (pitbulteriér), anglický stafordšírský bulteriér, miniaturní bulteriér atd.


IV.  jezevčíci
Tito v dnešní době velice oblíbení psi se dělí podle velikosti na králičí, trpasličí a standardní a podle typu srsti na hladkosrsté, dlouhosrsté a drsnosrsté. Přes své lovecké zaměření (norníci) se stále více chovají jako domácí mazlíčci a hlídači. Jsou to zdatní, srdnatí a nezávislí psi, kteří i přes svou paličatost umí být velice přátelští. Nutně potřebují důslednou výchovu.


V.  špicové a tzv. primitivní plemena
Jejich charakteristickým znakem jsou špičaté uši a ocas, který nosí přetočený nad hřbet. Patří mezi ně například:

  • severští lovečtí psi (lajka, norský losí pes)
  • severští sáňoví psi (aljašský malamut, sibiřský husky, samojed, grónský pes)
  • severští hlídací a ovčáčtí psi (laponský pes, islandský pes, norský buhund)
  • evropští špicové (akita-inu, americká akita, čau čau, eurasier, shiba-inu)


Primitivní plemena ve smyslu původní, starobylá nebo polodivoká si zachovali samostatnost, ostražitost a vysokou inteligenci. Přestože jsou dnes mnozí chováni jako společenští psi, mají silný lovecký pud. Patří sem např. basenji, faraónský pes, mexický naháč, ibizský podengo, sicilský chrt, thajský ridžbek.


VI.  honiči a barváři
Jsou to psi vyšlechtění k výkonu myslivosti. Mají vynikající čich a jsou určeni k pronásledování zvěře.
Dělí se na

  • velké honiče (bladhaund, foxhaund, velký modrý gaskoňský honič, vydrař atd.)
  • střední honiče (tyrolský honič, švýcarský h., slovenský kopov atd.)
  • malé honiče (bígl, baset, vendéeský baset, gaskoňský baset atd.)


Mezi barváře patří například hannoverský barvář, bavorský b., alpský jezevčíkovitý brakýř atd.


VII.  ohaři
Patří sem ohaři a setři. Jsou vyšlechtěni k vystavování drobné zvěře, tudíž jsou to pracovní, dobře ovladatelní a přátelští psi, ale potřebují hodně pohybu. Nejznámější zástupci jsou: výmarský ohař, německý ohař, maďarský ohař, pudlpointr, malý münsterlandský ohař, český fousek, slovenský ohař, anglický setr, irský setr, gordonsetr atd.


VIII.  slídiči, přinašeči a psi vodní
Jsou to původně lovecká plemena vyšlechtěná k přinášení zvěře, ale vzhledem k dobré ovladatelnosti a výborné přátelské povaze se stále více prosazují jako vodící a asistenční psi. Patří sem:

  • retrívři (zlatý r., labradorský r., plochosrstý r., kadeřavý r., chesapeakský retrívr)
  • slídiči (americký a anglický kokršpaněl, anglický špringršpaněl, německý křepelák, welšpringršpaněl)
  • psi vodní (americký vodní španěl, irský vodní š., portugalský vodní pes)


IX.  společenská plemena
Jsou vyšlechtěna k tomu, aby dělala společnost člověku. Většinou jsou menší velikosti. Patří sem: bišonci, pudli, papillon, brabantík, grifonek, naháči, shi-tzu, tibetský španěl, čivava, japan čin, pekingský palácový pes, francouzský buldoček, mops, bostonský teriér atd.


X.  chrti
Jsou to rychlí, štíhlí, elegantní psi. Používali se k lovu vysoké zvěře a loví především pomocí zraku. Jsou většinou velmi nezávislí, uzavření až nepřístupní. Děli se na:

  • dlouhosrsté (afgánský chrt, barsoj, saluki)
  • hrubosrsté (irský vlkodav, skotský jelení)
  • krátkosrsté (greyhaund, azavak, italský chrtík, vipet)



XI.  plemena neuznaná
Nebyla dosud uznána FCI. Patří sem český horský pes, český strakatý pes, chodský pes, pražský krysařík atd.

U koček existují rozdílné pohledy různých plemenných knih. Posledních padesát let trvá exploze počtu nových kočičích plemen. Některá se vyvinula přirozeným výběrem, jiná plánovaným chovem. Obecně se dá říci, že kočičí druh je daleko jednotnější ve svých vlastnostech než psi, ale velice se liší barvou, strukturou a délkou srsti. Přesto existují i povahové rozdíly. Pro všechny kočky však platí, že jsou mistrovským dílem přírody, dokonale přizpůsobené k životu v trojrozměrném světě. Dovedou skákat do pětinásobku vlastní délky, pohybují se lehce a tiše, jsou to bystré pozorovatelky s úžasným periferním viděním a schopností vidět dobře za soumraku i ve tmě. V lovecké strategii jsou ztělesněním trpělivosti. Jejich špičáky jsou dokonale uzpůsobené k lovu malých hlodavců. Dále jsou to pečlivé kosmetičky, vynikající péčí o svou srst. Té věnují třetinu svého volného času. V neposlední řadě jsou to také úžasní spáči. Spánkem tráví 2x více času než většina ostatních savců. Přesto pouze 25 % tvoří hluboký spánek, jinak spí lehce a jakmile něco uslyší, okamžitě vzroste elektrická aktivita jejich mozku a jsou připravené k lovu či útěku.


Nejčastější dělení je na:

  • krátkosrsté a somálské (kočka domácí, habešsská, ruská modrá, britská, kartouzská, bengálská, barmská, burmilla, somálská...)
  • středně-dlouhosrsté (sibiřská, ragdoll, turecká van, norská lesní, mainská mývalí, birma, česká kadeřavá, turecká angora...)
  • siamské a orientální (siamská, balineská, orientální)
  • perské a exotické (exotická, perská, himalajsko-perska)
  • bezsrsté (sphynx, peterbald)



Další dělení je možné podle aktivity na: 

  • aktivní plemena (kočka domácí, habešská, ruská modrá...)
  • středně aktivní (turecká van, ragdoll, mainská mývalí, sibiřská...)
  • málo aktivní (perská, exotická, britská...)

Podobně jako rodiče milují své děti a snaží se je vychovávat, aby se jim hezky žilo, měl by mít člověk stejný závazek i ke svému psovi. Mít psa je nádherné, ale jen v případě, že si pořídíte takového, na něhož fyzicky i psychicky stačíte. Platí obecné pravidlo, že každý pes je vychovatelný, i když ovladatelnost jednotlivých plemen se může lišit.

Dobrý výcvik je založen na vzájemné důvěře, respektu a vždycky by měl být prováděn formou zábavy. Není nutné používat násilí. Nejsme zastánci klasické drezury, ale spiše psychického a citového přístupu. Našim cílem je naučit vás, jak se svým psem komunikovat tak, aby on rozumněl vám a vy zase jemu. Pokud vás tento způsob vychovy a výcviku zajímá, udělejte si čas a objednejte se do naší poradny nejlépe hned, jak si pořídíte štěňátko. Obdivujte psy za jejich věrnost, inteligenci, vytrvalost a sílu. Naučte se chovat tak, aby i oni mohli obdivovat, respektovat a milovat vás. Pak spolu prožijete nádherný život.

Výživa má přímý vliv na zdraví a vitalitu, tedy i na kvalitu života a jeho délku. Tento fakt bohužel někteří chovatelé velmi podceňují, a proto se setkáváme již i u našich zvířat s civilizačními chorobami. V ordinaci velice často dostávám otázku, jaké krmivo je nejlepší. Tak jednodušše to ovšem brát nelze. K posouzení toho, jaké krmení bude pro vaše zvíře nejlepší, je zapotřebí seznámit se s těmito podrobnostmi: Jaké chováte plemeno? Kolik váží? Musíme znát stáří a fyzickou aktivitu, zdravotní stav, případně důvod a způsob léčby, ale také třeba vaše časové i finanční možnosti. Poté vám vysvětlíme, jaká je aktuální nabídka a skladba krmiv na trhu. V současné době existují krmiva suchá (extrudovaná) ve formě granulí; dále vlhká (konzervovaná); lisovaná za studena nebo tzv. BARF systém (přirozená strava, syrové maso, kosti, zelenina), podle toho, kterou  variantu vyberete jako nejlepší, vám poradíme konkrétní značku či způsob přípravy.

Další důležitou roli dnes hrají doplňky výživy. Jsou to většinou přírodní doplňky stravy zaměřené na jednotlivé orgánové soustavy, jako např:

  • kloubní výživa a pohybový aparát
  • kůže a srst
  • srdce a oběhová soustava
  • podpora jater a ledvin
  • podpora nervové soustavy atd.


nebo to jsou čistě konkrétní doplňky jako např.:

  • betakaroten, glukopur, mořská řasa, pangamin, probiotika, rekonvalescentní pasty, vitamíny, iontové nápoje atd. 


Tyto doplńky hrají významnou roli v léčbě i prevenci. Nejdůležitější je však vhodné posouzení, v jakém množství a složení je používat. O tom byste se vždy měli poradit se svým veterinářem.

Naši čtyřnozí kamarádi vždy byli, jsou a budou náplní našeho života, a tak neustále testujeme nové výrobky a vybíráme to nejlepší pro vás i pro ně. Pro vaší lepší orientaci dělíme chovatelské potřeby do jednotlivých kategorií např.: obojky, vodítka, pelíšky, přepravky, oblečky atd. V naší kamenné prodejně, vám rádi poradíme s výběrem.

V ČR je systém veterinární péče členěna v podstatě na velká pracoviště typu veterinárních klinik a nemocnic.Ta mají přístrojové a laboratorní vybavení a umožňují i náročné chirurgické výkony a diagnostiku, včetně hospitalizace pacientů. Většinou je tam non-stop provoz a spolupracuje tu několik lékařů s různou specializací (ortopedie, kardiologie, gastroenterologie, onkologie, dentista). Existují ale také menší pracoviště typu veterinárních ambulací a ordinací, kde je provoz řízen v ordinačních hodinách a nabízí různé spektrum služeb a vybavení. Každý chovatel se může svobodně rozhodnout, jaké pracoviště chce navštěvovat. Naším cílem je mít se svými klienty osobní a úzký kontakt, kde můžeme sledovat vývoj a zdravotní stav zvířete od jeho narození až po seniorský věk. Pokud potřebujeme specializované vyšetření či zákrok, spolupracujeme s vícero velkými pracovišti, kde je možné pro vás tuto službu objednat.

Abyste mohli napravovat problémové chování psa je nutné pochopit, jak vzniklo. Mnohdy však majitelé psů považují za problémové chování to, co je pro psy přirozené. Leckteré problémy jsou způsobeny špatnou či spíše žádnou výchovou a nepochopením potřeb psů ze strany majitele.  Psi jsou sociání zvířata žijící ve smečkách, kde panuje přísná hierarchie a jasná pravidla. Každý majitel by se měl snažit být pro svého psa vůdcem smečky, nebo-li alfa jedincem a od štěňátka mu to dávat srozumitelně a nenásilnou formou najevo.  Vetšinu problémového chování lze korigovat, ale platí, že čím dřív přijdete, tím lépe. V naší poradně se vám pokusíme vysvětlit jak na to, abyste pochopili chování svého psa a naučili se s ním komunikovat. Nejlepší prevence spočívá ve správné volbě plemene a pohlaví, neboť i pohlaví hraje významnou roli v chování psů. Proto vám nabízíme konzultace v naší poradně, kde je nutné se vzhledem k časové náročnosti této služby a velkému zájmu telefonicky objednat, abychom se vám mohli maximálně věnovat.

Cestovat se zvířaty je dnes již běžná záležitost. Mnozí z nás vozí své miláčky s sebou do práce, jezdí s nimi na výlety a dokonce i na dovolenou. Ať již cestujete autem, na kole či letadlem, vždy byste svému zvířeti i sobě měli zajistit především bezpečnost, pohodlí a odpovídající podmínky. Při dnešním výběru chovatelských potřeb a pomůcek to není problém. 

Pokud byste se potřebovali poradit či zajistit pro vaše zvířata cestovní doklady, neváhejte se na nás také obrátit.

Březost a porod je fyziologicky velmi složitý proces. Průměrná délka březosti u fen i koček je zhruba 63 dní +- 6 dní. Na formování chovně kvality tzn. vyrovnaného temperamentu, dobré kondice, ale i bezproblémové schopnosti zabřezávat, donosit plody, porodit plně životaschopná mláďata v počtu a velikosti odpovídající plemenné příslušnosti a odchovat je, se podílí tři základní faktory:

  • vnější prostředí
  • způsob chovu a kvalita vyžěvy. 


Zejména výživa hraje zásadní roli pro dobré zabřezávání, porod a kojení. Je jednoznačně prokázáno, že podváha, stejně tak jako obezita se projevuje sníženou schopností zabřezávat, opožděným nebo nerovnoměrným vývinem plodů, ztíženými porody pro slabé porodní stahy apod. Pro dobré zabřeznutí by tedy fenka měla mít optimální hmotnost a až do 5. týdne březosti není třeba na krmné dávce cokoli měnit. Zásadou je, že v první polovině březosti by fena neměla přibírat na hmotnosti! Překrmování by vedlo k nadměrnému ukládání tuku a zátěži kardiovaskulárního aparátu. Naopak podváha by mohla být problémem mezi 15. až 20. dnem březosti, kdy dochází k částečnému nechutenství a pokud začne organismus pro přežití stravovat svaly, jsou zplodiny látkové přeměny pro plody velmi toxické.

Od 5. týdne březosti začíná intenzivní růst plodů a fena již přěstává být schopna krýt potřeby plodů z běžné krmné dávky. Proto začněte navyšovat krmnou dávku o 10 % v každém započatém týdnu druhé poloviny březosti. Optimální je přejít na krmení pro březí a kojící feny (pro psy v zátěži), a krmit 2-3x denně ke konci až 5x denně v menších dávkách. V období kojení nastává tak vysokáspotřeba živin a energie, že je nutné krmit pouze koncentrovaným krmením a zabezpečit neustálý přísun čerstvé vody.Při vícepočetných vrzích začněte přikrmovat již od 3. týdne.

POROD

1. 3 dny před porodem si můžete všimnout nástupu laktace, snížené chuti k jídlu a změny chování. Také dochází ke snížení tělesné teploty asi o 1,5 stupně. Vlastní porod se dělí do tří fází. Přípravná (12-24h) doprovázená neklidem, častým močením, ohlížením se za břichem, pokles břicha a lehké stahy.

2. Vypuzení plodů: praskne voda, intenzivní stahy, v porodních cestách uvidíte plodové obaly a většinou první hlavičku. Ideální interval mezi plody je 15-20minut, ale může trvat i 2-3 hodiny. Důležité je, jak se matka chová a jak tlačí.

3. Vypuzení lůžka: nejčastěji do čtvrt hodiny po vypuzení plodu, nebo přímo s ním. Ale může to být i najednou po porodu. Nemělo by to však přesáhnout šest hodin.

Toto je jen stručná charakteristika pro vás. Jinak doporučuji všem svým klientům návštěvu veterinárního zařízení před porodem. Vše si vysvětlíme, domluvíme se, co je třeba ohlídat a jak budeme postupovat v případě problémů. Doporučuji i prohlídku po porodu, kde zkontrolujeme zdravotní stav maminky i štěňátek, či koťátek a probereme poporodní péči.

Proč jsou správné pelíšky pro pejsky tak důležité? Kromě milujícího pánečka potřebují psi také svůj výsostný prostor kde mohou odpočívat, relaxovat a cítit se naprosto bezpečně a to by měl být právě jejich pelíšek. Nezapomínejme, že psi tráví odpočinkem daleko více času než lidé, proto je pelíšek pro psa základní výbavou.


Pelíšky pro psyV přírodě si divocí psi i vlci hledají také pelíšky v podobě doupat a nor ať již vyhrabaných v zemi, či ve sklaních rozsedlinách, jeskyních nebo jiných k tomu vhodných prostorách.Všechny mají však něco společného : je to bezpečný, klidný a pohodlný úkryt a tím bychom se měli řídit při výběru pelíšku i my. V ordinaci svým klientům vždy radíme, aby vzali při výběru správného pelíšku pro psy v potaz i zdravotní stav, věk, povahové a plemenné vlastnosti a hlavně, aby vytvořili svému pejskovi minimálně dva pelíšky. Jeden ve stylu doupátka, kukaně, boudy či jeskyňky, který pes vyhledá, když chce mít opravdu klid a nerušeně odpočívat a druhý pelíšek, takzvaně pohodlné místečko v centru dění, odkud nás může sledovat, komunikovat s námi a cítit se součástí smečky protože je tvor společenský a zvědavý.

Pelíšek pro psa

V dnešní době existuje opravdu velmi pestrá nabídka pelíšků pro psy a je spíše problém si správně vybrat. Pelíšky pro psy se dělí např. podle materiálů z kterých jsou vyrobeny, barev, tvarů, velikostí, dokonce existuje i kategorie pelíšky pro psycestovní ! Přesto mějte prosím vždy na paměti, aby pelíšek pro psa splňoval především svůj účel a aby mu byl příjemným a bezpečným místem k odpočinku. Pokud byste potřebovali poradit, klidně se na nás obraťte.

 

Ukázka jak může vypadat pelíšek pro pejska

Pelíšky pro psy Pelíšky pro psy Pelíšky pro psy

Jestli chcete opravdu potěšit svou kočičku, pořiďte jí pěkné a kvalitní škrabadlo. Kočky jsou dokonale přizpůsobené k životu v trojrozměrném světě a škrabadlo pro kočky je vlastně takový domácí strom. Takové správné škrabadlo pro kočky totiž zdaleka neslouží jen ke škrábání, ale dá se na něm šplhat, prolézat skrz různé schovávačky, spát a odpočívat ve výšce, lovit zavěšené bambulky atd..

Škrabadlo pro kočku

Z vlastní mnohaleté zkušenosti můžeme zodpovědně potvrdit, že kdo pořídí své kočičce škrabadlo pro kočky, ušetří nejenom na roztrhaných záclonách a podrápaném nábytku, ale hlavně se postará kočičce o zábavu, která jí nikdy neomrzí a umožní jí tak chovat se přirozeně. Škrabadla pro kočky jsou v dnešní době velmi rozvinutá kategorie. Můžete vybírat z velkého množství škrabadel a odpočívadel, ale doporučuji, aby mělo stabilní základnu, bylo minimálně 1,5m vysoké a co nejčlenitější.

Škrabadlo pro kočky by mělo patřit do základní výbavy každého správného chovatele a kdyby mohla vaše kočička mluvit, škrabadlo pro kočky by si jistě přála jako první. Kdyby jste přeci jen váhali, klidně se na nás obraťte a rádi Vám poradíme. Uvidíte, že lze koupit kvalitní škrabadla pro kočku levně.

 

Ukázka jak může vypadat škrabadlo pro kočku:

škrabadlo pro kočku a škrabadla pro kočky škrabadlo pro kočku a škrabadla pro kočky škrabadlo pro kočku a škrabadla pro kočky

O nás

Veterina 3 v 1 byla založena v roce 2005 jako rodinná firma. Jejím smyslem je poskytnout klientům především ucelený komplet služeb. Zakládáme si na osobním přístupu k našim zákazníkům a snažíme se poskytovat dlouhodobý servis každému na míru.

Kontakt