VETERINA 3V1Otevírací dobaORDINACEINZERCEPORADNAKONTAKT

Výběr plemene - pes

Volba vhodného psího plemene tak, aby vyhovovalo vašemu životnímu stylu, je úkol nesmírně důležitý! Musíte si uvědomit, že toto rozhodnutí ovlivní váš společný život na 10 – 15 i více let. Přestože prapůvodní předek všech psů je vlk, za dlouhá léta domestikace bylo vyšlechtěno na několik set různých plemen. Ta se od sebe velmi liší a to nejen vzhledově, ale i povahovými vlastnostmi. Existují různá kritéria jak se plemena psů dělí a podle kterých se můžete orientovat. Jedním z nich je velikost. Zde jsou psi rozděleni do kategorií – toy a trpasličí (asi do 5 kg)

 

 • malí psi (5 až 10 kg)
 • střední (10 až 25 kg)
 • velcí (25 až 45 kg)
 • obří (nad 45 kg)

 

Dále podle toho, k jakým účelům byli psi vyšlechtěni a to např.:  plemena ovčácká, pastevecká, honiči, barváři, slídiči, přinašeči atd. Už název vypovídá o možnosti jejich využití.

Podle Mezinárodní kynologické federace (FCI) se rozdělují plemena do jedenácti kategorií.


I.  plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Jsou to dobře ovladatelní psi, šlechtění především pro hlídání, jako např.: německý ovčák, belgický ovčák, bobtail, kolie, čuvač, border kolie, beauceron, sheltie, flanderský bouvier, australský honácký pes atd.


II.  pinčové, knírači, švýcarští salašničtí a molossidní plemena
Pinčové a knírači jsou pracovní psi, kteří sloužili na selských dvorech jako krysaři, hlídači a obranáři např. dobrman, německý pinč, opičí pinč a malý, střední a velký knírač.

Molossoidní plemena jsou silní a odvážní psi. Velice sebejistí se silným ochranářským pudem. Dělí se na molossoidní plemena typu mastifa (anglický mastif, argentinská doga, brazilská fila, bullmastif, neapolský mastin, rotvajler, tosa-inu). Dále molossoidní plemena horského typu (kavkazský pastevecký pes, středoasijský pastevecký pes, pyrenejský mastin, tibetská doga, šarplaninský pastevecký pes, hovawart, bernardýn, novofundlanský pes, landseer).

švýcarští salašničtí psi (bernský salašnický, entlebušský s., appenzellský s.), jsou to všestranní selští psi, kteří sloužili k hlídání  dvora, pasení krav a ovcí, tahání konví s mlékem a tudíž potřebují dostatek pohybu a dobrou výchovu.


III.  teriéři
Dělí se na velké, střední, malé, toy a bull. Jsou vyšlechtěni k lovu a k výkonu myslivosti. Přestože jsou chováni jako společenská plemena, stále u nich přetrvává silný lovecký instinkt. Jsou velmi temperamentní a svérázní a k jejich výchově je třeba zkušeného chovatele. Mezi velké a střední patří např.: erdelteriér, irský t., kerry blue t., manchesterský t., welsh t., jagdterier, bedlington t., foxterier, border t., atd.

Mezi malé teriéry patří např.: kernteriér, australský t., japonský t., jack russell t., parson russell t., west highland white t., silky t., český teriér a další.

Mezi toy teriéry patří např.: anglický toy t., yorkšírský t., australský silky t. a další.
K typu bull se řadí např.: bulteriér, americký stafordšírský t. (pitbulteriér), anglický stafordšírský bulteriér, miniaturní bulteriér atd.


IV.  jezevčíci
Tito v dnešní době velice oblíbení psi se dělí podle velikosti na králičí, trpasličí a standardní a podle typu srsti na hladkosrsté, dlouhosrsté a drsnosrsté. Přes své lovecké zaměření (norníci) se stále více chovají jako domácí mazlíčci a hlídači. Jsou to zdatní, srdnatí a nezávislí psi, kteří i přes svou paličatost umí být velice přátelští. Nutně potřebují důslednou výchovu.

V.  špicové a tzv. primitivní plemena
Jejich charakteristickým znakem jsou špičaté uši a ocas, který nosí přetočený nad hřbet. Patří mezi ně například:

 • severští lovečtí psi (lajka, norský losí pes)
 • severští sáňoví psi (aljašský malamut, sibiřský husky, samojed, grónský pes)
 • severští hlídací a ovčáčtí psi (laponský pes, islandský pes, norský buhund)
 • evropští špicové (akita-inu, americká akita, čau čau, eurasier, shiba-inu)


Primitivní plemena ve smyslu původní, starobylá nebo polodivoká si zachovali samostatnost, ostražitost a vysokou inteligenci. Přestože jsou dnes mnozí chováni jako společenští psi, mají silný lovecký pud. Patří sem např. basenji, faraónský pes, mexický naháč, ibizský podengo, sicilský chrt, thajský ridžbek.


VI.  honiči a barváři
Jsou to psi vyšlechtění k výkonu myslivosti. Mají vynikající čich a jsou určeni k pronásledování zvěře.
Dělí se na

 • velké honiče (bladhaund, foxhaund, velký modrý gaskoňský honič, vydrař atd.)
 • střední honiče (tyrolský honič, švýcarský h., slovenský kopov atd.)
 • malé honiče (bígl, baset, vendéeský baset, gaskoňský baset atd.)


Mezi barváře patří například hannoverský barvář, bavorský b., alpský jezevčíkovitý brakýř atd.


VII.  ohaři
Patří sem ohaři a setři. Jsou vyšlechtěni k vystavování drobné zvěře, tudíž jsou to pracovní, dobře ovladatelní a přátelští psi, ale potřebují hodně pohybu. Nejznámější zástupci jsou: výmarský ohař, německý ohař, maďarský ohař, pudlpointr, malý münsterlandský ohař, český fousek, slovenský ohař, anglický setr, irský setr, gordonsetr atd.


VIII.  slídiči, přinašeči a psi vodní
Jsou to původně lovecká plemena vyšlechtěná k přinášení zvěře, ale vzhledem k dobré ovladatelnosti a výborné přátelské povaze se stále více prosazují jako vodící a asistenční psi. Patří sem:

 • retrívři (zlatý r., labradorský r., plochosrstý r., kadeřavý r., chesapeakský retrívr)
 • slídiči (americký a anglický kokršpaněl, anglický špringršpaněl, německý křepelák, welšpringršpaněl)
 • psi vodní (americký vodní španěl, irský vodní š., portugalský vodní pes)


IX.  společenská plemena
Jsou vyšlechtěna k tomu, aby dělala společnost člověku. Většinou jsou menší velikosti. Patří sem: bišonci, pudli, papillon, brabantík, grifonek, naháči, shi-tzu, tibetský španěl, čivava, japan čin, pekingský palácový pes, francouzský buldoček, mops, bostonský teriér atd.

X.  chrti
Jsou to rychlí, štíhlí, elegantní psi. Používali se k lovu vysoké zvěře a loví především pomocí zraku. Jsou většinou velmi nezávislí, uzavření až nepřístupní. Děli se na:

 • dlouhosrsté (afgánský chrt, barsoj, saluki)
 • hrubosrsté (irský vlkodav, skotský jelení)
 • krátkosrsté (greyhaund, azavak, italský chrtík, vipet)XI.  plemena neuznaná
Nebyla dosud uznána FCI. Patří sem český horský pes, český strakatý pes, chodský pes, pražský krysařík atd.MVDr. Daniela Králová

MVDr. Daniela Králová

Narozena 23. dubna 1975 v Praze

1990–1994 Střední zemědělská škola Brandýs n. Labem. Obor: chovatel – pěstitel

1994–2000 Veterinární a farmaceutická universita v Brně

1995–2001 Ústav anatomie, histologie a embryologie

2001–2003 Veterinární praxe v ZOO Liberec a na Veterinární klinice v Ostašově

2003–2005 Pohotovostní výjezdová služba a Veterinární ambulance v Praze 6 - Dejvicích

Od roku 2005 Veterina 3v1 v Praze 5 - Velká Chuchle

VETERINA 3V1   :  Otevírací doba   :  ORDINACE   :  INZERCE   :  PORADNA   :  KONTAKT
(c) 2020 webdirect, All rights reserved.
Hračky | Inzerce psi kočky a ostatní zvířátka | veterina3v1.cz