VETERINA 3V1Otevírací dobaORDINACEINZERCEPORADNAKONTAKT

Prdí váš miláček ?

Tento zdánlivě úsměvný problém může některým chovatelům především brachycefalických plemen opravdu velice znepříjemnit jejich  soužití. Speciálně chovatelé francouzských buldočků by mohli vyprávět! (viz. www.frbul.cz ). Z mého pohledu je však tento problém velice podceňován a zanedbáván. Proto považuji za důležité vysvětlit, co to flatulence neboli plynatost je, jak vzniká a jaké jsou možnosti řešení.

veterina_0204.jpg

Plyn je do zažívacího traktu může dostat několika způsoby. Buď je spolykán ( aerophagia), toto trápí především hltavé psy a psy zijící v konkurenčním prostředí. Dále může plyn přestoupit do zažívacího traktu z krve na základě reakcí mezi žaludečními šťávami a bikarbonátem ze slinivky, popřípadě se jedná o bakteriální metabolismus uhlohydrátů a proteinů, při kterém vzniká plyn. Stává se to např. při neúplném trávení rafinózy. Nejhorší zápach však způsobují živiny obsahující síru, některé aminokyseliny a některé druhy zeleniny, kde fermentací vzniká hydrogensulfid a methanethiol.

Určité množství plynů vychází ze zažívacího traktu vždy a je to normální součást trávení, ale v případě, že se jedná o velké množství silně zapáchajících plynů, určitě navštivte svého veterináře, aby vyloučil některá vážnější onemocnění gastrointestinálního traktu a hlavně vám poradil, jak se dá tento problém řešit.

Vždy doporučuji začít změnou diety. Měla by obsahovat méně nestravitelných uhlohydrátů (vlákniny), a nadbytečných proteinů. Také si dávejte pozor na některé doplňky stravy. Další možností je, pokusit se pomocí některých antibiotik změnit osazeni zažívacího traktu a použít karminativa ( přípravky omezující tvorbu plynů). Dále lze pomocí systému krmení velmi omezit aerophagii tím, že psy krmíte odděleně a krmnou dávku rozdělíte do dvou menších a pravidelných dávek.MVDr. Daniela Králová

MVDr. Daniela Králová

Narozena 23. dubna 1975 v Praze

1990–1994 Střední zemědělská škola Brandýs n. Labem. Obor: chovatel – pěstitel

1994–2000 Veterinární a farmaceutická universita v Brně

1995–2001 Ústav anatomie, histologie a embryologie

2001–2003 Veterinární praxe v ZOO Liberec a na Veterinární klinice v Ostašově

2003–2005 Pohotovostní výjezdová služba a Veterinární ambulance v Praze 6 - Dejvicích

Od roku 2005 Veterina 3v1 v Praze 5 - Velká Chuchle

VETERINA 3V1   :  Otevírací doba   :  ORDINACE   :  INZERCE   :  PORADNA   :  KONTAKT
(c) 2020 webdirect, All rights reserved.
Inzerce psi kočky a ostatní zvířátka | Hračky | veterina3v1.cz